Trwały korpus
Zrobiony jest z żeliwa lub grubych płyt stalowych. Materiał musi być wysokiej jakości, odporny na korozję oraz na duże i nagłe zmiany temperatury. Powinien też mieć zdolność akumulacji ciepła, aby wkład nie ostygł od razu po wypaleniu się całej porcji paliwa.

Wkłady kominkowe
Wkład kominkowy o żeliwnym korpusie, wyposażony w szyber i popielnik

Konstrukcje jednopłaszczowe
Dawniej wkłady kominkowe miały konstrukcję jednopłaszczową w całości wykonaną ze skręcanych płyt żeliwnych, które po pewnym czasie mogły ulec rozszczelnieniu. Aby je naprawić, należało je zdemontować i ponownie skręcić.

Konstrukcje dwupłaszczowe
W nowych modelach do zewnętrznej obudowy ze stali wkładane jest niezależne palenisko z elementów żeliwnych i szamotowych akumulujących ciepło. Nie jest ono sztywno zamocowane do obudowy, możliwe jest zatem swobodne kurczenie i rozszerzanie się elementów. W przypadku uszkodzenia paleniska można je łatwo wyjąć z obudowy. Wkłady kominkowe posiadają komorę wtórnego spalania, która znajduje się w tylnej części korpusu wkładu. Specjalnie rozbudowana powierzchnia korpusu tworzy tutaj wymiennik ciepła, w którym gorący dym oddaje ciepło do omywającego obudowę powietrza. Nad paleniskiem umieszczony jest deflektor. To on kieruje gorący dym do wymiennika, gdy szyber jest przymknięty, uniemożliwiając jego ucieczkę do komina. Dzięki temu cząsteczki stałe unoszące się z dymem są dopalane i więcej ciepła może być przekazywane powietrzu w pomieszczeniu.